RTTC National Championship Hill Climb Sun 26 October - Pea Royd Lane

View previous topic View next topic Go down

RTTC National Championship Hill Climb Sun 26 October - Pea Royd Lane

Post by Woolfie on Wed Oct 22, 2014 10:22 pm

http://www.ctt.org.uk/Events/Startsheets

EVENT HEADQUARTERS

The Venue – 650 Manchester Road, Stocksbridge, Sheffield, S36 1DY.

Tel: 0114 2838692 website: www.thevenuestocksbridge.co.uk


No Rider Club Start Time N1 N2 N3

1

Thomas Booth

Stocksbridge CC

11:01

J14






2

Henry Cash

Holme Valley Wheelers

11:02

J15






3

Joe Varga

City RC(Hull)

11:03

J16






4

Thomas Cornwell

SportCity Velo

11:04

J13






5

Harrison Jones

NFTO Race

11:05

J17






6

Henry Hollyman

Kirklees Cycling Academy

11:06

J12






7

Ryan Kenworthy

LeisureLakesBikes.com

11:07

J17






8

Noah Codling

East Lancashire RC

11:08

J14






9

Joshua Haasz

VCL - SCU

11:09

J17






10

Alex Copp

Lyme Racing Club

11:10

J17






11

Craig Gow

Tyneside Vagabonds CC

11:11

J15






12

Matthew Cosgrove

SportCity Velo

11:12

J17






13

Joe Swinnerton

Lyme Racing Club

11:13

J15






14

Tom Cullen

Otley CC

11:14

J15






15

Adam Wild

Tyneside Vagabonds CC

11:15

J17






16

Jamie Dene

Welwyn Wheelers

11:16

J13






17

Jack Mattock

One and All Cycling

11:17

J17






18

Mason Hollyman

Kirklees Cycling Academy

11:18

J14






19

David Murphy

Liverpool Mercury/Dolan CC

11:19

J17






20

Harry Luxton

RunTrainingToday CC

11:20

J17






21

Ivan Paul

Ashley Touring CC

11:21

J17






22

Dan Charlton

Hetton Hawks

11:22

J14






23

Theo Jefferies

Westmead Team 88

11:23

J16






24

Robbie Pollard

Otley CC

11:24

J15






25

Alex Trippier

East Lancashire RC

11:25

J18






26

Kieran Simcox

Bike Box Allan/Whiston Velo

11:26

J17






27

Lewis Hartley

Velocity WD-40

11:27

J14






28

Samuel Walley

East Lancashire RC

11:28

J16






29

Eugene Cross

Clifton C.C. York

11:29

J16






30

Jack Ward

Sharrow CC

11:30

J15






31

Adam Hartley

Velocity WD-40

11:31

J16






32

Alexander Wiseman

East Lancashire RC

11:32

J15






33

Julian Varley

PH-MAS Cycling

11:33

J18






34

Halley Woods

SportCity Velo

11:34

J14






35

Max Spedding

PH-MAS Cycling

11:35

J17






36

Nicola Greenwood

Holmfirth CC

11:36

WJ14






37

Jennifer McAndrew

Witham Wheelers

11:37

WJ17






38

Eve Lyon

Nutcracker Racing

11:38

WJ15






39

Annasley Park

RST Racing Team

11:39

WJ18






40

Louise Scupham

Scarborough Paragon CC

11:40

WJ16






41

Heather Despres

Guernsey Velo Club

11:41

WJ16






42

Isla Aimee Rush

Wyndymilla

11:42

WJ15






43

Henrietta Colborne

Beacon Wheelers

11:43

WJ16






44

Fiona Prew

Stone Wheelers CC

11:44

W35






45

Wiebke Rietz

1st Chard Wheelers

11:45

W48B






46

Ingrid Shephers

Sunderland Clarion

11:46

W45B






47

Lindsey Ackland

Zappi’s Cycling Club

11:47

W24






48

Helen McKay

Les Filles Racing Team

11:48

W36






49

Anna Anderson

Albarosa CC

11:49

W25






50

Sandra Mackay

gbcycles.co.uk

11:50

W45B






51

Vicky Clark

Albarosa CC

11:51

W34






52

Iona Sewell

gbcycles.co.uk

11:52

W27






53

Jayne Dickens

Stone Wheelers CC

11:53

W45B






54

Natasha Cutmore

RST Sport/Aero Coach

11:54

W23






55

Leanne Farrow

Ilkley CC

11:55

W30






56

Helen Eborall

Born To Bike-Bridgtown Cycles

11:56

W38






57

Caroline Freeman

GS Metro

11:57

W36






58

Alice Cobb

Shutt Velo Rapide

11:58

W19






59

Heidi Viles

Exeter Wheelers CC

11:59

W36






60

Alex Deck

Langsett Cycles RT

12:00

W47B






61

Josephine Gilbert

VC ST Raphael

12:01

W20






62

Hayley Simmonds

Velosport-Pasta Montegrappa

12:02

W26






63

Natalie Hodson

PH-MAS Cycling

12:03

W29






64

Nicola Soden

gbcycles.co.uk

12:04

W27






65

Louise Laker

PMR@Toachim House

12:05

W24






66

Lou Collins

Beeston RC

12:06

W33






67

Alice Lethbridge

Kingston Wheelers CC

12:07

W29






68

Angela Hibbs

Tyneside Vagabonds CC

12:08

W33






69

Rebecca Lewis

Fibrax-Wrexham RC

12:09

W34






70

Lynn Hamel

Trainsharp RT

12:10

W29






71

Ayse Vahiboglu

Exeter Wheelers CC

12:11

W33






72

Maryka Sennema

Kingston Wheelers CC

12:12

W40A






73

Callum Stewart

Sheffrec CC

12:13

30






74

Simon Warren

Norwood Paragon CC

12:14

41A






75

Michael Askew

Albarosa CC

12:15

38






76

Cameron Turner

Darlington CC

12:16

45B






77

Stuart Baker

Buxton CC/Sett Valley Cycles

12:17

24






78

Richard Taylor

Harry Middleton CC

12:18

28






79

William Bourne

University of Bristol CC

12:19

21






80

Rapid Rich Stoodley

Tickhill Velo Club

12:20

53C






81

Stuart Marshall

Team Zenith-www.buzzcycles.co.uk

12:21

23






82

Chris Smith

Condor RC (Calderdale)

12:22

28






83

Matthew Cartlidge

Stone Wheelers CC

12:23

25






84

Paul Roby

Coveryourcar.co.uk RT

12:24

41A






85

Nick Decker

Congleton CC

12:25

32






86

David Powell

Horwich CC

12:26

35






87

Mark Nulty

Manchester Wheelers Club

12:27

29






88

Steve Gordon

Sunderland Clarion

12:28

44A






89

John Findley

Bill Nickson Cycles RT

12:29

23






90

Ben Lowe

Nonna’s – La Squadra

12:30

40A






91

Dave Griffiths

Paramount CRT

12:31

38






92

Matt Kuwertz

Southborough & Dist. Whs.

12:32

39






93

Ian Grime

East Lancashire RC

12:33

44A






94

Dave Starkey

Mammoth Lifestyle RT

12:34








95

Jason Hales

Oxford Brookes University CC

12:35

21






96

Joshua Hodgson

Newcastle Cheviot CC

12:36

20






97

Dougi Hall

Border City Wheelers CC

12:37

51C






98

Keith Henderson

Southborough & Dist. Whs.

12:38

41A






99

Jonathan Harris

GS Avanti

12:39

37






100

Thomas Hanlon

Harry Middleton CC

12:40

24






101

Mike Humphreys

Bury Clarion CC

12:41

26






102

Jonathan Starbuck

RAF CA

12:42

35






103

Richard Lilleker

Cleveland Wheelers CC

12:43

26






104

Daniel Sullivan

Norwood Paragon CC

12:44

28






105

Ralph Keeler

Cambridge CC

12:45

62E






106

Russ Thompson

Performance Cycles CC

12:46

44A






107

Elliot Dason-Barker

Oxonian CC

12:47

44A






108

James Ward

Cambridge CC

12:48

41A






109

Huw Parry

Clwb Rasio Mona

12:49

69F






110

Will Corden

Lyme Racing Club

12:50

24






111

Raymond Robinson

Houghton CC

12:51

40A






112

Benjamin Butler

Bangor University CC

12:52

24






113

Patrick Smart

Matlock CC

12:53

18







114

Will Boyes

Team Cystic Fibrosis

12:54

40A






115

Nick Despres

Guernsey Velo Club

12:55

51C






116

Matt Blythe

Newport (Shropshire) CC

12:56

44A






117

Dave Francis

Sid Valley CC

12:57

67F






118

Paul Bailey

Manchester Wheelers Club

12:58

37






119

Paul Kippax

Rutland CC

12:59

44A






120

Paul Ashcroft

Lancashire RC

13:00

37






121

Aaron Tonks

Ribble Valley CRC

13:01

42A






122

Edmund Bradbury

Cambridge University RT

13:02

22






123

Jonathan Wears

Team Jewson-MI Racing

13:03

21






124

Michael Broadwith

Arctic Tacx RT

13:04

36






125

David Trotter

Lancaster CC

13:05

35






126

Carl Saint

Yorkshire Road Club

13:06

49B






127

George Goodwin

Mike Vaughan Cycles

13:07

51C






128

Archie Cross

PH-MAS Cycling

13:08

19






129

Daniel Featherstone

Bolsover & District CC

13:09

26






130

James Lowden

Lewes Wanderers CC

13:10

28






131

Andrew Askwith

Bridlington CC

13:11

54C






132

Luke Mullen

Infinity Cycles-Cube Store CT

13:12

19






133

William Adams

Velosport RT

13:13

39






134

Graham Payne

Preston CC

13:14

54C






135

Paul Armstrong

Sheffrec CC

13:15

29






136

Tim Wilcock

Tyneside Vagabonds CC

13:16

18






137

Xavier Disley

RST Sport/Aero Coach

13:17

29






138

Sam Clark

Buxton CC/Sett Valley Cycles

13:18

34






139

Zack Williamson

Clay Cross RT

13:19

19






140

Ewan Tuohy

Banks/Catford CC Equipe

13:20

20






141

Adrian Lawson

Cadence RT

13:21

43A






142

Andrew Pearson

Huddersfield Star Wheelers

13:22

40A






143

Kevin Thomas

Chippenham & Dist. Whs.

13:23

35






144

Ben Nichol

Amersham Road CC

13:24

25






145

David Watson

Coventry RC

13:25

45B






146

Henry King

Ilkley CC

13:26

29






147

Joe Norledge

Procycling Magazine RT

13:27

28






148

Anthony Bromley

Barnsley RC

13:28

38






149

James Coleman

Velo Club Walcot

13:29

29






150

Robert Gough

Arctic Tacx RT

13:30

31






151

Tony Kiss

Performance Cycles CC

13:31

32






152

Andy Nichols

Langsett Cycles RT

13:32

24






153

David Roper

Ride 24/7

13:33

29






154

Ashley Proctor

Bike Box Allan/Whiston Velo

13:34

20






155

Jonathan Morris

Derby Mercury RC

13:35

22






156

Lee Baldwin

Champion System/ClubRoost/Maxgear

13:36

33






157

Nicholas Latimer

Rutland CC

13:37

32






158

Joseph Clark

Team Zenith-www.buzzcycles.co.uk

13:38

22






159

Ben Lane

GS Metro

13:39

43A






160

Nick Spencer

Blumilk.com

13:40

35






161

Michael Openshaw

Cestria CC

13:41

42A






162

Adam Kenway

Team Zenith-www.buzzcycles.co.uk

13:42

27






163

Peter Medhurst

Bikeshed UEx

13:43

22






164

Danny Axford

Arctic Tacx RT

13:44

39






165

Richard Cartland

South Downs Bikes

13:45

36






166

Charles Coleman

Felt Colbournes Hargroves RT

13:46

23






167

Robert Borek

Bristol South CC

13:47

21






168

Glyndwr Griffiths

Arctic Tacx RT

13:48

36






169

Chris Baines

Buxton CC/Sett Valley Cycles

13:49

21






170

Peter Tadros

In-Gear Quickvit Trainsharp RT

13:50

44A






171

Jack O’Neil

Mike Vaughan Cycles

13:51

19






172

Jack Pullar

Starley Primal Pro Cycling

13:52

24






173

Chris Dyke

Manchester Wheelers Club

13:53

31






174

Josh Teasdale

In-Gear Quickvit Trainsharp RT

13:54

21






175

Adam Machan

Sheffrec CC

13:55

33






176

Dan Evans

Team Elite/Paul Bethall Electrical

13:56

33






177

Chris Myhill

Peak RC

13:57

48B






178

Matt Clinton

Mike Vaughan Cycles

13:58

29






179

Liam O’Toole

Sheffrec CC

13:59

19






180

Tejvan Pettinger

Sri Chinmoy Cycling Team

14:00

37






181

John Sanderson

Manchester Wheelers Club



41A

Res




182

Neil Bentley

Sheffrec CC



45B

Res




183

Felix Barker

Cambridge University RT



20

Res




184

Paul Newton

Derby Mercury RC



36

Res




185

Benjamin Last

Clay Cross RT



22

Res




186

Paul Heggie

Birdwell Wheelers



61E

Res




187

Ian Hutchinson

Cleveland Wheelers CC



59D

Res




188

Ian Shapiro

Heanor Clarion CC



34

Res




189

Stewart Bates

Beeston CC



38

Res




190

Martin Rigby

Mansfield RC



42A

Res




191

Richard Thorpe

Bolsover & District CC



44A

Res




192

Bernard Swinnerton

Lyme Racing Club



50C

Res




193

David Thompson

Scarborough Paragon CC



46B

Res




194

Sam Mansfield

Buxton CC/Sett Valley Cycles



19

Res




195

Lee Cairns

Team Swift-Panasonic-Arthur Read



40A

Res



_________________
'I thought of it while riding my bicycle' - Albert Einstein on the theory of relativity
'Every time I see an adult on a bicycle, I no longer despair for the future of the human race' - H.G. Wells.
avatar
Woolfie

Posts : 1328
Join date : 2013-10-14

Back to top Go down

Re: RTTC National Championship Hill Climb Sun 26 October - Pea Royd Lane

Post by Woolfie on Mon Oct 27, 2014 2:50 am

Dan Evans beats former champion Matt Clinton to the top of Pea Yoyd Lane to win the 2014 Hill Climb Championships at Stocksbridge near Sheffield. The 2014 British Hill Climb Championship was held on Pea Royd Lane, a 1200 yard climb up out of Stocksbridge near Sheffield. Pea Royd Lane was the venue for the Hill Climb championship in 2009 and is, according to current champion Tejvan Pettinger, a classic hill climb length – relatively short and steep with a few sharp corners to make it really testing. The gradient is variable from fairly shallow at the bottom to a gradient of up to 20% near the top. “It’s a hard hill climb because the gradient is always changing” says Tejvan.

OVERALL EVENT

1 Dan Evans Team Elite/Paul Bethall Electrical 03:24.2 33
2 Matt Clinton Mike Vaughan Cycles 03:26.5 29
3 Adam Kenway Team Zenith- 03:28.1 27
4 Tejvan Pettinger Sri Chinmoy Cycling Team 03:32.1 37
5 Joseph Clark Team Zenith- 03:35.3 22
6 Edmund Bradbury Cambridge University RT 03:36.5 22
7 James Lowden Lewes Wanderers CC 03:37.5 28
8 Lee Baldwin Champion System/ClubRoost/Maxgear 03:40.0 33
9 Harry Luxton RuTrainingToday CC 03:40.6 17 J
10 Stuart Marshall Team Zenith- 03:41.1 23
11 Henry King Ilkley CC 03:42.3 29
12 Josh Teasdale In-Gear Quickvit Trainsharp RT 03:44.0 21
13 Daniel Sullivan Norwood Paragon CC 03:45.6 28
14 William Bourne University of Bristol CC 03:47.2 21
15 Nick Spencer Blumilk.com 03:48.7 35
16 Peter Tadros In-Gear Quickvit Trainsharp RT 03:49.2 44 A
17 Glyndwr Griffiths Arctic Tacx RT 03:50.6 36
18 Chris Myhill Peak RC 03:51.1 48 B
19 Joe Norledge Procycling Magazine RT 03:51.4 28
20 Chris Dyke Manchester Wheelers Club 03:51.8 31
21 Charles Coleman Felt Colbournes Hargroves RT 03:52.4 23
22 Jack Pullar Starley Primal Pro Cycling 03:53.9 24
23 Callum Stewart Sheffrec CC 03:54.0 30
24 Michael Openshaw Cestria CC 03:54.2 42 A
25 Jack O’Neil Mike Vaughan Cycles 03:54.4 19
26 Ben Nichol Amersham Road CC 03:55.0 25
27 Felix Barker Cambridge University RT 03:55.0 20
28 Julian Varley PH-MAS Cycling 03:56.0 18 J
29 Sam Clark Buxton CC/Sett Valley Cycles 03:56.3 34
30 Tony Kiss Performance Cycles CC 03:56.8 32
31 Danny Axford Arctic Tacx RT 03:57.0 39
32 Michael Broadwith Arctic Tacx RT 03:57.2 36
33 Jonathan Morris Derby Mercury RC 03:57.5 22
34 Ashley Proctor Bike Box Allan/Whiston Velo 03:57.9 20
35 Paul Roby Coveryourcar.co.uk RT 03:58.7 41 A
36 Mike Humphreys Bury Clarion CC 03:58.9 26
37 Will Corden Lyme Racing Club 03:58.9 24
38 Adam Hartley Velocity WD-40 03:59.8 16 J
39 David Powell Horwich CC 03:59.9 35
40 Joshua Haasz VCL – SCU 04:00.0 17 J
41 Ben Lowe Nonna’s – La Squadra 04:01.1 40 A
42 Daniel Featherstone Bolsover & District CC 04:01.6 26
43 Matthew Cartlidge Stone Wheelers CC 04:02.1 25
44 David Roper Ride 24/7 04:02.3 29
45 Luke Mullen Infinity Cycles-Cube Store CT 04:02.7 19
46 Adrian Lawson Cadence RT 04:02.8 43 A
47 Robert Borek Bristol South CC 04:02.8 21
48 William Adams Velosport RT 04:03.4 39
49 Chris Baines Buxton CC/Sett Valley Cycles 04:03.6 21
50 Peter Medhurst Bikeshed UEx 04:03.8 22
51 John Findley Bill Nickson Cycles RT 04:04.9 23
52 Ewan Tuohy Banks/Catford CC Equipe 04:05.4 20
53 Benjamin Butler Bangor University CC 04:06.3 24
54 Nicholas Latimer Rutland CC 04:06.3 32
55 Ryan Kenworthy LeisureLakesBikes.com 04:07.4 17 J
56 Harrison Jones NFTO Race 04:09.5 17 J
57 Tim Wilcock Tyneside Vagabonds CC 04:10.2 18
58 Adam Machan Sheffrec CC 04:10.2 33
59 Archie Cross PH-MAS Cycling 04:10.5 19
60 Eugene Cross Clifton C.C. York 04:10.6 16 J
61 Adam Wild Tyneside Vagabonds CC 04:12.2 17 J
62 Robert Gough Arctic Tacx RT 04:13.7 31
63 Max Spedding PH-MAS Cycling 04:13.8 17 J
64 Nick Despres Guernsey Velo Club 04:14.5 51 C
65 Jonathan Wears Team Jewson-MI Racing 04:14.6 21
66 Alex Copp Lyme Racing Club 04:14.8 17 J
67 Matthew Cosgrove SportCity Velo 04:14.9 17 J
68 James Ward Cambridge CC 04:15.7 41 A
69 Simon Warren Norwood Paragon CC 04:15.8 41 A
70 Chris Smith Condor RC (Calderdale) 04:16.1 28
71 David Watson Coventry RC 04:17.2 45 B
72 James Coleman Velo Club Walcot 04:17.2 29
73 Henry Cash Holme Valley Wheelers 04:17.7 15 J
74 Kevin Thomas Chippenham & Dist. Whs. 04:17.9 35
75 Mark Nulty Manchester Wheelers Club 04:19.1 29
76 Andrew Pearson Huddersfield Star Wheelers 04:21.4 40 A
77 Ben Lane GS Metro 04:22.4 43 A
78 Paul Armstrong Sheffrec CC 04:23.2 29
79 Richard Taylor Harry Middleton CC 04:23.3 28
80 Stuart Baker Buxton CC/Sett Valley Cycles 04:23.4 24
81 Graham Payne Preston CC 04:24.0 54 C
82 Liam O’Toole Sheffrec CC 04:24.3 19
83 John Sanderson Manchester Wheelers Club 04:24.4 41 A
84 George Goodwin Mike Vaughan Cycles 04:24.6 18 J
85 Paul Newton Derby Mercury RC 04:26.1 36
86 Anthony Bromley Barnsley RC 04:26.9 38
87 Theo Jefferies Westmead Team 88 04:27.0 16 J
88 Michael Askew Albarosa CC 04:27.6 38
89 Richard Lilleker Cleveland Wheelers CC 04:27.6 26
90 Thomas Hanlon Harry Middleton CC 04:28.8 24
91 Matt Blythe Newport (Shropshire) CC 04:30.1 44 A
92 David Trotter Lancaster CC 04:31.2 35
93 Joe Swinnerton Lyme Racing Club 04:31.8 15 J
94 Maryka Sennema Kingston Wheelers CC 04:35.3 40 W A
95 Dan Charlton Hetton Hawks 04:35.8 14 J
96 Andrew Askwith Bridlington CC 04:36.2 54 C
97 Joshua Hodgson Newcastle Cheviot CC 04:36.6 20
98 Samuel Walley East Lancashire RC 04:37.1 16 J
99 Neil Bentley Sheffrec CC 04:37.3 45 B
100 Dave Starkey Mammoth Lifestyle RT 04:38.5
101 Nick Decker Congleton CC 04:38.6 32
102 Russ Thompson Performance Cycles CC 04:38.9 44 A
103 Zack Williamson Clay Cross RT 04:39.9 19
104 Lewis Hartley Velocity WD-40 04:41.2 14 J
105 Lou Collins Beeston RC 04:42.1 33 W
106 Steve Gordon Sunderland Clarion 04:42.1 44 A
107 Joe Varga City RC(Hull) 04:42.4 16 J
108 Will Boyes Team Cystic Fibrosis 04:42.4 40 A
109 Lynn Hamel Trainsharp RT 04:42.6 29 W
110 Carl Saint Yorkshire Road Club 04:42.6 49 B
111 Kieran Simcox Bike Box Allan/Whiston Velo 04:43.8 17 J
112 Nicola Soden gbcycles.co.uk 04:43.9 27 W
113 Thomas Cornwell SportCity Velo 04:44.3 13 J
114 Benjamin Last Clay Cross RT 04:46.0 22
115 Paul Kippax Rutland CC 04:46.7 44 A
116 David Murphy Liverpool Mercury/Dolan CC 04:48.3 17 J
117 Aaron Tonks Ribble Valley CRC 04:48.5 42 A
118 Josephine Gilbert VC ST Raphael 04:48.6 20 W
119 Hayley Simmonds Velosport-Pasta Montegrappa 04:49.8 26 W
120 Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy 04:50.0 14 J
121 Paul Bailey Manchester Wheelers Club 04:52.0 37
122 Tom Cullen Otley CC 04:53.5 15 J
123 Thomas Booth Stocksbridge CC 04:54.6 14 J
124 Alice Lethbridge Kingston Wheelers CC 04:55.8 29 W
125 Raymond Robinson Houghton CC 04:56.5 40 A
126 Elliot Dason-Barker Oxonian CC 04:56.8 44 A
127 Alex Trippier East Lancashire RC 05:00.6 15 J
128 Angela Hibbs Tyneside Vagabonds CC 05:00.7 33 W
129 Helen Eborall Born To Bike-Bridgtown Cycles 05:01.3 38 W
130 Bernard Swinnerton Lyme Racing Club 05:02.4 50 C
131 Annasley Park RST Racing Team 05:02.5 18 WJ
132 Halley Woods SportCity Velo 05:04.7 14 J
133 Ian Shapiro Heanor Clarion CC 05:06.1 34
134 Natasha Cutmore RST Sport/Aero Coach 05:08.4 23 W
135 Cameron Turner Darlington CC 05:09.1 45 B
136 Leanne Farrow Ilkley CC 05:09.6 30 W
137 Vicky Clark Albarosa CC 05:10.6 34 W
138 Heather Despres Guernsey Velo Club 05:16.1 16 WJ
139 Heidi Viles Exeter Wheelers CC 05:16.2 36 W
140 Alice Cobb Shutt Velo Rapide 05:18.7 19 W
141 Dougi Hall Border City Wheelers CC 05:20.5 51 C
142 Patrick Smart Matlock CC 05:20.7 18
143 Ayse Vahiboglu Exeter Wheelers CC 05:21.4 33 W
144 Fiona Prew Stone Wheelers CC 05:23.9 35 W
145 Ingrid Shephers Sunderland Clarion 05:24.6 45 W B
146 Henrietta Colborne Beacon Wheelers 05:24.8 16 WJ
147 Sandra Mackay gbcycles.co.uk 05:25.7 45 W B
148 Ralph Keeler Cambridge CC 05:26.2 62 E
149 Robbie Pollard Otley CC 05:26.5 15 J
150 Jamie Dene Welwyn Wheelers 05:29.6 13 J
151 Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy 05:29.8 12 J
152 Ivan Paul Ashley Touring CC 05:32.0 17 J
153 Alex Deck Langsett Cycles RT 05:33.2 47 W B
154 Jayne Dickens Stone Wheelers CC 05:35.6 45 W B
155 Iona Sewell gbcycles.co.uk 05:36.4 27 W
156 Caroline Freeman GS Metro 05:38.2 36 W
157 Paul Ashcroft Lancashire RC 05:39.7 37
158 Jonathan Starbuck RAF CA 05:42.4 35
159 Martin Rigby Mansfield RC 05:42.6 42 A
160 Ian Hutchinson Cleveland Wheelers CC 05:42.9 59 D
161 Wiebke Rietz 1st Chard Wheelers 05:46.3 48 W B
162 Huw Parry Clwb Rasio Mona 05:46.7 69 F
163 Rich Stoodley Tickhill Velo Club 05:57.1 53 C
164 Louise Scupham Scarborough Paragon CC 06:01.7 16 WJ
165 Noah Codling East Lancashire RC 06:04.7 14 J
166 Jennifer McAndrew Witham Wheelers 06:05.4 17 WJ
167 Anna Anderson Albarosa CC 06:11.0 25 W
168 Paul Heggie Birdwell Wheelers 06:15.9 61 E
169 Natalie Hodson PH-MAS Cycling 06:23.6 29 W
170 Eve Lyon Nutcracker Racing 06:34.1 15 WJ
171 Alexander Wiseman East Lancashire RC 06:42.4 15 J
172 Dave Francis Sid Valley CC 06:49.8 67 F
173 Nicola Greenwood Holmfirth CC 06:53.0 14 WJ
174 Isla Aimee Rush Wyndymilla 07:20.3 15 WJ
175 Richard Thorpe Bolsover & District CC 07:47.6 44 A
176 Jonathan Harris GS Avanti 09:24.9 37

WOMEN (Provisional)
1. Maryka Sennema Kingston Wheelers CC 04:35.3 40 W A
2. Lou Collins Beeston RC 04:42.1 33 W
3. Lynn Hamel Trainsharp RT 04:42.6 29 W
4. Nicola Soden gbcycles.co.uk 04:43.9 27 W
5. Josephine Gilbert VC ST Raphael 04:48.6 20 W
6. Hayley Simmonds Velosport-Pasta Montegrappa 04:49.8 26 W
7. Alice Lethbridge Kingston Wheelers CC 04:55.8 29 W
8. Angela Hibbs Tyneside Vagabonds CC 05:00.7 33 W
9. Helen Eborall Born To Bike-Bridgtown Cycles 05:01.3 38 W
10. Natasha Cutmore RST Sport/Aero Coach 05:08.4 23 W
11. Leanne Farrow Ilkley CC 05:09.6 30 W
12. Vicky Clark Albarosa CC 05:10.6 34 W
13. Heidi Viles Exeter Wheelers CC 05:16.2 36 W
14. Alice Cobb Shutt Velo Rapide 05:18.7 19 W
15. Ayse Vahiboglu Exeter Wheelers CC 05:21.4 33 W
16. Fiona Prew Stone Wheelers CC 05:23.9 35 W
17. Ingrid Shephers Sunderland Clarion 05:24.6 45 W B
18. Sandra Mackay gbcycles.co.uk 05:25.7 45 W B
19. Alex Deck Langsett Cycles RT 05:33.2 47 W B
20. Jayne Dickens Stone Wheelers CC 05:35.6 45 W B
21. Iona Sewell gbcycles.co.uk 05:36.4 27 W
22. Caroline Freeman GS Metro 05:38.2 36 W
23. Wiebke Rietz 1st Chard Wheelers 05:46.3 48 W B
24. Anna Anderson Albarosa CC 06:11.0 25 W
25. Natalie Hodson PH-MAS Cycling 06:23.6 29 W

JUNIOR WOMEN PROVISIONAL

1. Annasley Park RST Racing Team 05:02.5 18 WJ
2. Heather Despres Guernsey Velo Club 05:16.1 16 WJ
3. Henrietta Colborne Beacon Wheelers 05:24.8 16 WJ
4. Louise Scupham Scarborough Paragon CC 06:01.7 16 WJ
5. Jennifer McAndrew Witham Wheelers 06:05.4 17 WJ
6. Eve Lyon Nutcracker Racing 06:34.1 15 WJ
7. Nicola Greenwood Holmfirth CC 06:53.0 14 WJ
8. Isla Aimee Rush Wyndymilla 07:20.3 15 WJ

JUNIOR MEN (Provisional)

1. Harry Luxton RunTrainingToday CC 03:40.6 17 J
2. Julian Varley PH-MAS Cycling 03:56.0 18 J
3. Adam Hartley Velocity WD-40 03:59.8 16 J
4. Joshua Haasz VCL – SCU 04:00.0 17 J
5. Ryan Kenworthy LeisureLakes 04:07.4 17 J
6. Harrison Jones NFTO Race 04:09.5 17 J
7. Eugene Cross Clifton C.C. York 04:10.6 16 J
8. Adam Wild Tyneside Vagabonds CC 04:12.2 17 J
9. Alex Copp Lyme Racing Club 04:14.8 17 J
10. Matthew Cosgrove SportCity Velo 04:14.9 17 J
11. Max Spedding PH-MAS Cycling 04:15.8 17 J
12. Henry Cash Holme Valley Wheelers 04:17.7 15 J
13. Theo Jefferies Westmead Team 88 04:27.0 16 J
14. Joe Swinnerton Lyme Racing Club 04:31.8 15 J
15. Dan Charlton Hetton Hawks 04:35.8 14 J
16. Samuel Walley East Lancashire RC 04:37.1 16 J
17. Lewis Hartley Velocity WD-40 04:41.2 14 J
18. Joe Varga City RC(Hull) 04:42.4 16 J
19. Kieran Simcox Bike Box Allan/Whiston Velo 04:43.8 17 J
20. Thomas Cornwell SportCity Velo 04:44.3 13 J
21. Benjamin Last Clay Cross RT 04:46.0 22
22. David Murphy Liverpool Mercury/Dolan CC 04:48.3 17 J
23. Mason Hollyman Kirklees Cycling Academy 04:50.0 14 J
24. Tom Cullen Otley CC 04:53.5 15 J
25. Thomas Booth Stocksbridge CC 04:54.6 14 J
26. Alex Trippier East Lancashire RC 05:00.6 15 J
27. Halley Woods SportCity Velo 05:04.7 14 J
28. Robbie Pollard Otley CC 05:26.5 15 J
29. Jamie Dene Welwyn Wheelers 05:29.6 13 J
30. Henry Hollyman Kirklees Cycling Academy 05:29.8 12 J
31. Ivan Paul Ashley Touring CC 05:32.0 17 J
32. Noah Codling East Lancashire RC 06:04.7 14 J
33. Alexander Wiseman East Lancashire RC 06:42.4 15 J

_________________
'I thought of it while riding my bicycle' - Albert Einstein on the theory of relativity
'Every time I see an adult on a bicycle, I no longer despair for the future of the human race' - H.G. Wells.
avatar
Woolfie

Posts : 1328
Join date : 2013-10-14

Back to top Go down

View previous topic View next topic Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum