BSCA East Midlands CX Championship Sat 6th December
Page 1 of 1
BSCA East Midlands CX Championship Sat 6th December
British Schools Cycling Association East Midland Area Cyclo X Championships
To be held on Saturday, 6th December 2014
Promoted by Matlock CC /Stanley Fearns Cycles/Chubb & Co/First Ascent on behalf of the
BSCA and under their rules and regulations.
Please check that the details in this table are correct. Remember that ages are taken at
the beginning of this school year, ie 1st September 2014.
If you are not a member of Matlock CC you will need your 2014/5 BSCA membership card
or £1 day membership fee.
Course :
The course uses the touch line of the football field to the right of the pond and to
the right of the path that goes to the railway station.
Getting there
The course is in Whitworth Park which is almost at the junction of the A6
and B5070 in Darley Dale The car park is accessed from the A6. There are toilets in the
Whitworth Centre.
Signing on will take place from 9.15am near to the course and skate board bowl. Please
do not ride on either football pitch as they are being used in the afternoon.
Races :
The first race is at 10.00. The time table is roughly
U-7
10.00
5min + 1 lap
U-9
10.15
7min + 1 lap
U-11
10.40
12 min + 1 lap
U-13
11.00
15 min + 1 lap
U-15
11.00
15 min + 1 lap
Times are approximate with events starting as soon as the previous event has finished.
Certificates will be presented as soon as possible after the last race.
Event Secretary
: Chris Mottram, Parkside, Station Road, Darley Dale, Matlock, Derbys.
DE4 2EQ
Tel : 01629 734996, Email : cj@ormail.co.uk
No Name School
Under-7 Girls 10.00
1 Olivia Reed Darley Churchtown CofE Primry
2 Jessica Reed Darley Churchtown CofE Primary
3 Eleanor Gordon Crich Carr Primary
4 Phoebe Hopkinson Darley Dale Primary
Under-7 Boy 10.00
5 Jacob Steed Hethome Infants
6 Dillon Preece Bolsover Infants
7 George Cooper Bolsover Infants
8 Caspar Reynolds Renishaw Primary
9 Pasco Reynolds Renishaw Primary
10 Jamie Brough Wirksworth CofE Infants
11 Adam Worthy Dronfield Infants
12 Hugo Atkinson Lea Primary
13 Max Atkinson Lea Primary
14 Thomas Benson St Josephs Primary
15 Tom Woolf All Saints Infants
Under-9 Girls 10.15
20 Rosanna Reed Darley Churchtown CofE Primary
21 Sophie Hopkinson Darley Dale Primary
22 Lucy Kuszynski St Josephs Primary
Under-9 Boys 10.15
23 Ben Mellor Darley Churchtown CofE Primary
24 Charles Ross Bonsall Primary
25 Thomas Logan Ashover Primary
26 Adam Dakin Stanton-in-Peak Priamry
27 Oscar Atkinson Lea Primary
28 George Parker St Anne’s Primary
Under-11 Girls 10.40
30 Annabel Parker St Anne’s Primary
31 Harriet Limb Crich Junior
32 Grace Fishleigh Immaculate Conception Catholic Junior
33 Evie Steed Sherwood Street Primary
Under-11 Boys 10.40
34 Alexander Gordon Crich Car Primary
35 Dylan Richardson Tibshelf Townend
36 Samuel Hadfield Middleton Primary
37 George Amor-Highes Grangemount
38 Samuel Thomas Ockbrook
39 Ben Marsh Ockbrook
40 Logan McClennon Bonsall CofE Primary
Under-13 Girl 11.00
45 Michaela Dick Lady Manners
Under-13 Boys 11.00
46 Nick Edwards Lady Manners
47 Thomas Hadfield Middleton
48 William Beech Toothill
Under-15 11.00
50 Marianna Kuszynski St Mary’s
51 Luke Hind Meden
To be held on Saturday, 6th December 2014
Promoted by Matlock CC /Stanley Fearns Cycles/Chubb & Co/First Ascent on behalf of the
BSCA and under their rules and regulations.
Please check that the details in this table are correct. Remember that ages are taken at
the beginning of this school year, ie 1st September 2014.
If you are not a member of Matlock CC you will need your 2014/5 BSCA membership card
or £1 day membership fee.
Course :
The course uses the touch line of the football field to the right of the pond and to
the right of the path that goes to the railway station.
Getting there
The course is in Whitworth Park which is almost at the junction of the A6
and B5070 in Darley Dale The car park is accessed from the A6. There are toilets in the
Whitworth Centre.
Signing on will take place from 9.15am near to the course and skate board bowl. Please
do not ride on either football pitch as they are being used in the afternoon.
Races :
The first race is at 10.00. The time table is roughly
U-7
10.00
5min + 1 lap
U-9
10.15
7min + 1 lap
U-11
10.40
12 min + 1 lap
U-13
11.00
15 min + 1 lap
U-15
11.00
15 min + 1 lap
Times are approximate with events starting as soon as the previous event has finished.
Certificates will be presented as soon as possible after the last race.
Event Secretary
: Chris Mottram, Parkside, Station Road, Darley Dale, Matlock, Derbys.
DE4 2EQ
Tel : 01629 734996, Email : cj@ormail.co.uk
No Name School
Under-7 Girls 10.00
1 Olivia Reed Darley Churchtown CofE Primry
2 Jessica Reed Darley Churchtown CofE Primary
3 Eleanor Gordon Crich Carr Primary
4 Phoebe Hopkinson Darley Dale Primary
Under-7 Boy 10.00
5 Jacob Steed Hethome Infants
6 Dillon Preece Bolsover Infants
7 George Cooper Bolsover Infants
8 Caspar Reynolds Renishaw Primary
9 Pasco Reynolds Renishaw Primary
10 Jamie Brough Wirksworth CofE Infants
11 Adam Worthy Dronfield Infants
12 Hugo Atkinson Lea Primary
13 Max Atkinson Lea Primary
14 Thomas Benson St Josephs Primary
15 Tom Woolf All Saints Infants
Under-9 Girls 10.15
20 Rosanna Reed Darley Churchtown CofE Primary
21 Sophie Hopkinson Darley Dale Primary
22 Lucy Kuszynski St Josephs Primary
Under-9 Boys 10.15
23 Ben Mellor Darley Churchtown CofE Primary
24 Charles Ross Bonsall Primary
25 Thomas Logan Ashover Primary
26 Adam Dakin Stanton-in-Peak Priamry
27 Oscar Atkinson Lea Primary
28 George Parker St Anne’s Primary
Under-11 Girls 10.40
30 Annabel Parker St Anne’s Primary
31 Harriet Limb Crich Junior
32 Grace Fishleigh Immaculate Conception Catholic Junior
33 Evie Steed Sherwood Street Primary
Under-11 Boys 10.40
34 Alexander Gordon Crich Car Primary
35 Dylan Richardson Tibshelf Townend
36 Samuel Hadfield Middleton Primary
37 George Amor-Highes Grangemount
38 Samuel Thomas Ockbrook
39 Ben Marsh Ockbrook
40 Logan McClennon Bonsall CofE Primary
Under-13 Girl 11.00
45 Michaela Dick Lady Manners
Under-13 Boys 11.00
46 Nick Edwards Lady Manners
47 Thomas Hadfield Middleton
48 William Beech Toothill
Under-15 11.00
50 Marianna Kuszynski St Mary’s
51 Luke Hind Meden
Woolfie- Posts : 1331
Join date : 2013-10-14
Similar topics
» BSCA East Midlands CX Championship Sat 6th December
» BSCA East Midlands Hillclimb and Roller Championship Sunday 28 September Startsheet
» BSCA East Mids Cyclocross Championships 06 December Whitworth Park
» BSCA East Midlands TT Champs 6th April
» BSCA East Midlands CX Championships 1 Feb Whitworth Park
» BSCA East Midlands Hillclimb and Roller Championship Sunday 28 September Startsheet
» BSCA East Mids Cyclocross Championships 06 December Whitworth Park
» BSCA East Midlands TT Champs 6th April
» BSCA East Midlands CX Championships 1 Feb Whitworth Park
Page 1 of 1
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum
|
|